Pianina akustyczne

Pianina akustyczne

Jest to klasyczny instrument klawiszowy. Pierwsze pianino zostało skonstruowane na przełomie XVIII i XIX wieku, lecz konstrukcja znana do dzisiaj została opracowana w 1826 roku przez Roberta Wornuma. Instrument ten posiada 88 klawiszy, 3 pedały, mechanizm młoteczkowy oraz struny (w dużym skrócie). Zasadę jego działania można opisać w ten sposób: Poprzez naciśnięcie dźwigni klawisza uruchamia się dźwignia mechanizmu młoteczkowego która prowadzi do uderzenia w strunę, ona zaś rezonuje i wydziela dźwięk.

Pedały w pianinach akustycznych mają różne funkcje. Najczęściej używany -prawy pedał (sustain) ma za zadanie przedłużyć wybrzmiewanie zagranych dźwięków po zdjęciu palców z klawiszy. Lewy pedał pianina (piano) ma za zadanie lekko przytłumić, wyciszyć brzmienie pianina. Środkowy pedał (sostenuto) wycisza maksymalnie brzmienie pianina.

Ze względu na to, iż pianino akustyczne posiada struny , wymaga strojenia oraz prac konserwatorskich. Nie zaleca się tego robić we własnym zakresie. Najlepiej zlecić to wyspecjalizowanym stroicielom.

89 produkt(ów)

na stronę

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

89 produkt(ów)

na stronę

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5